İş İngilizcesi Nedir?

İş İngilizcesi (Business English) Nedir?

İş İngilizcesi (Business English), iş alanına, profesyonel çalışma hayatına yönelik İngilizce’dir. İşle ilgili kelime ve kavramları, iletişim biçimlerini, mektup ve e-posta örneklerini, sunum becerileri, toplantı yönetimi gibi temel konularda İngilizce yetkinlik ve dil becerilerinin geliştirilmesini hedefleyen dil öğretim programlarıdır.

Farklı kulvarlarda geçen 20+ iş hayatım ve 3 yıldır yapmaya başladığım koçluk ve İngilizce eğitmenliği süresinde Akademik İngilizce veya İş İngilizcesi diye bir farklılık dil öğretiminde gerçekte var mıdır diye düşündüğüm zamanlar oldu.  Aslında Business English veya İş İngilizcesi derken farklı bir İngilizceden bahsedilmiyor. Bir dilin öğretiminde ve öğrenilmesinde dilbilgisinin kesinlikle İş İngilizcesi veya Genel İngilizce diye ayrılamayacağıdır. Böyle bir farklılık yoktur. Dilbilgisi yapıları aynıdır. İş İngilizcesinde de Present Perfect Tense, preposition dediğimiz in, at, on, relative clauseler var. Karşınızdaki kişi             “I missed the meeting” dediğinde cümleyi aklınızda  “toplantıyı özledim” şeklinde düşünüyorsanız temel İngilizce bilgileriniz ve yetkinliğinizin artmasına odaklanmalısınız. İş İngilizcesi (Business English) programlarına katılmak isterseniz B1- B2 veya C1 yani Intermediate veya Advanced düzeyinde İngilizce yazıyor, anlıyor ve konuşuyor olmanız gerekmektedir. Eğer konuşamıyor, anlayamıyorsanız temel İngilizce yeterliliğinizin geliştirilmesine ihtiyacınız vardır.  İngilizceyi iyi biliyor, daha samimi ortamlarda rahatlıkla konuşuyor ama sunumlarda veya kalabalık katılımcılı toplantılarda konuşamıyorsanız burada yaşadığınız farklı bir sıkıntıdır, bununla ilgili İş İngilizcesi (Business English) programlarına katılmak sizin kısa sürede bu sıkıntılardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

İş İngilizcesi (Business English) programlarında finans, insan kaynakları, bilişim, yönetim, satış ve pazarlama gibi birçok iş dünyası koluyla ilgili terimler ve yapılar öğretilmektedir.  Bu tür programlarda tamamıyla iş dünyası ile ilgili metinler okutulur, bu metinler üzerinde dil edinme alıştırmaları yapılır. Dil öğreniminde üretici yetenekler olan konuşma ve yazma tamamen iş dünyası konuları üzerinedir.

Profesyonel hayatınızda ilerlemek için İş İngilizcesi (Business English) programlarında benimle ile çalışmak isterseniz  alanınızla ilgili kelime ve kavramları, iletişim biçimlerini, mektup ve e-posta örneklerini, sunum becerileri, toplantı yönetimi gibi konularda dil becerilerinizi geliştireceğiniz gibi  role play (canladırma) ve case study (vakıa çalışmaları,durum çalışmaları) metodları ile iş hayatınızda karşılaşacağınız durumlarla ilgili çalışmalar yapılır.  İş İngilizcesi (Business English) programları hakkında bilgi almak için sayfadaki (www.fatmaaliye.com) iletişim formunu doldurarak bağlantıya geçebilirsiniz.

İş İngilizcesi (Business English) programları size profesyonel hayatınızda İngilizcenizle ilgili yetkinlikler kazandıracak, iş dünyasında ufkunuzu açacak bir eğitimdir.