Yaşam Koçluğu Hakkında Akla Gelen Sorular ve Cevapları

Koçluk Batı ülkelerinde uzun yıllardır bilinen bir meslek olmasına rağmen bizde son yıllarda bilinirliği arttı. Profesyonel yaşam koç ne yapar, danışanına nasıl yardımcı olur gibi sorular akıllara gelmektedir. Profesyonel yaşam koçundan destek almak isteyen bir çok kişi koçluk zihinlerinde netleşmediği için tereddütte kalmaktadırlar.

Birkaç soru ve cevapla bu tereddütleri gidermeye çalışalım.

Profesyonel Yaşam Koçu Kimdir ve Koçlar Nasıl Destek Verir ?

Uluslararası kuruluşlardan sertifika almış olan profesyonel koçlar, danışanlarının özel ve mesleki yaşamlarında hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak üzere çalışmalar yapıp, sürekli bir ortaklık sağlarlar.

Koçlar dinlemek, gözlemlemek ve danışanın bireysel ihtiyaçlarına uygun yaklaşımları belirlemek üzere eğitim almıştır. Koçlar çözümleri ve stratejileri danışanın kendisinden edinirler. Profesyonel Yaşam Koçunun görevi, danışanın zaten sahip olduğu beceri, yetenek ve üretkenliği geliştirmek için destek olmaktır.

Profesyonel Yaşam Koçu, kişiyi mevcut durumundan ideal durumuna taşır. Bu süreçte danışana doğru ve güçlü sorular sorarak, ona ayna olurken, dünyaca ünlü ve de başarı sağlamış teknikleri de uygulayarak hedeflerine giden yolda yol arkadaşlığı yapar.

Profesyonel Yaşam Koçu ile Çalışmanın Faydası Nedir?

İnsanların bir hedefi vardır. Bazen de bir problem sarmalında sıkışıp kalmışlardır. Bu noktada Profesyonel Yaşam Koçu devreye girer. Profesyonel Yaşam Koçu danışanın varmak istediği hedefe ulaşması için danışana arkadaşlık eder.

İnsanların hayatında zaman zaman yolunda gitmeyen bir şeyler ortaya çıkar. Ya da bazen iş hayatında, kariyerinde veya özel hayatında kendini farklı bir adım atmak ister ama atamaz ve bu durum insanları ciddi anlamda bunaltır ve yorar. Bazen bu sıkıntıların kişinin kendisinden kaynaklandığını fark ederiz.  Kişinin olaylara bakış açısı, yaklaşımı, alışkanlıkları, yaşadığı çevre bu sorunların/ sıkıntıların kaynağı olabilmektedir.  İçinden çıkılmaz gibi görünen bu sorunları cevabı aslında kişinin kendisindedir. Bu noktada Profesyonel Yaşam Koçu doğru ve güçlü sorularla danışanın yolu bulmasını sağlar.

Yaşam Koçu Olmadan Hedefe Varamaz Mıyım?

Elbette yaşam koçu olmadan da hedefinize ulaşabilirsiniz. Ama bu biraz zaman alabilir. Hedeflediğiniz noktaya vardığınızda tam istediğiniz gibi olmayabilir, eksikler olabilir. Antrenörünüz olmadan 100 m. Türkiye Şampiyonu olmak mümkün müdür?

İşinizde, kariyerinizde ileriye gitmek istiyor olabilir veya daha iyi bir ebeveyn olmak isteyebilirsiniz. Ya da bu aralar hayatınızda ters giden bir şeyler olabilir. Daha iyisi olmak veya bazı şeyleri değiştirmek için mutlaka üzerinde çalışmaya ve destek almaya ihtiyacınız vardır. Zaman azlığı, yoğunluk, alışkanlıklar, bulunduğumuz çevre açısından değerlendirdiğimizde bunların bizi kuşattığını fark ederiz. O yüzden tek başımıza bunları aşarak hedefinize ulaşmanız imkânsız olmasa da çok zor gelebilir.  Bunu profesyonel bir koç yardımıyla yaptığınızda ise doğru ve güçlü sorulara hedefinize, ideal varış noktanıza eksiksiz ulaşırsınız.

Profesyonel Yaşam Koçu ile Çalışmanın Süresi Nedir?

Bu süre danışanın ihtiyaç, gelişimi ve hedeflerine bağlı olarak farklılık gösterir. Seanslar 4-8-12-24 seans şeklinde değişmektedir. Genel olarak öngörülen süre dört ay olmakla beraber ihtiyaç hissettiğinizde dört aydan sonra da birlikte çalışmaya devam edebilir. Bir seans 50 ile 60 dakikadır.

Koçluk Programını Nasıl İşler?

Danışanla yapılacak ön görüşmeden sonra mutabık kalınması durumunda Koçluk Sözleşmesi imzalanır. Danışanın zamanına uygun bir şekilde belirlenen gün ve saatte Koçluk programı başlar. Koçluk hizmeti yüz yüze bir araya gelerek olabileceği gibi telefon, Skype veya diğer iletişim araçlarıyla da gerçekleşebilir. İletişim seçenekleri, trafik sıkıntısını ortadan kaldıracağı gibi farklı şehirlerde olmamız da birlikte alacağımız yol için problem teşkil etmeyecektir.

Koçluk programı ile başarılı olunabilir, istenilen hedefe ulaşılır mı?

Seanslar sonunda başarı olmak danışanın elindedir. Danışan istediği takdirde hedefine ulaşabilecektir. Bunu da danışanın isteği ve uyumu sağlayacaktır. İlerlemeyi danışanın yapılan programa birebir uyması sağlayacaktır.

Bu sorular Profesyonel Yaşam Koçu ile çalışmayı düşünenlerin aklına gelebilecek öncelikli sorulara verilecek cevaplardır. Danışan seanslara düzenli katılıp, değişmeye, ilerlemeye açık ve istekli olursa her seanstan sonra varmak istediği hedefe doğru olumlu anlamda bir şeylerin değişmeye başladığını görecek, anlayacaktır.

Deneme Seansına Katılabilir Miyim?

Profesyonel Yaşam Koçu ile çalışmaya başlamadan önce bir seansın nasıl ilerlediğini görmek ve fikir sahibi olmak amacıyla ücretsiz deneme seansına katılabilirsiniz. İletişim bilgilerinizi ve danışmanlık almak istediğiniz konuyu yazıp f.aliye@fatmaaliye.com e- posta adresine gönderdiğiniz takdirde sizinle bağlantıya geçip deneme seansı için uygun zaman belirlendikten sonra telefonla veya skype üzerinden deneme seansı yapabilirsiniz.

 

Birlikte hedefinize ulaşmanız dileği ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir