KOSGEB – GENÇ GİRİŞİMCİ

Yeni Mezun Meslek Liseleri Kız Öğrencilerin Ne Kadarı Girişimci?
19 Ekim 2016 tarihli Türkiye Gazetesi’ndeki “KOBİ’ye dev bütçe. KOSGEB’in Kaynağı Genç Girişimcilere Destekle Büyüyor” başlıklı haberi okuyunca sevindim. Girişimci gençler adına umutlandım.  Haberin detayınca http://www.turkiyegazetesi.com.tr/ekonomi/411073.aspx linkinden ulaşabilirsiniz. Haberde yer alan aşağıdaki bölüm yeni mezun meslek liselilere kendi işlerini kurma fırsatı açıklıyor.
“ Gençlere yeni destek gelmişti.  Geçtiğimiz dönemde yeni bir destek mekanizması devreye sokulmuştu. KOSGEB ve MEB arasında yapılan protokol ile yeni mezun olan meslek liseliler öncelikle kendi alanlarında işi kurmak istemeleri hâlinde 50 bin lira hibe alabiliyorlar. Bunun yanı sıra faizsiz 100 bin liraya kadar da KOSGEB Yeni Girişimci Desteği’ne başvuru hakkını elde edebiliyorlar.”
Girişimci vizyonuna sahip genç kendi işini kurmak için uzun yıllar beklemesine gerek kalmadan ayakları yere basan girişim fikriyle kendi işini kurabilecek. Bu destekle hem üniversiteye devam edip hem de meslek lisesinden mezun olurken aldığı “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi” ile bu destekten yararlanabilecekler.  (http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/5793/kosgebten-meslek-liseli-mezunlara-150-bin-lira)
Uygulama çok yeni.  2015 -2016 öğretim yılında meslek liselerinden mezun olan 384 bin 236 öğrenciden ne kadarı başvurdu, bunların cinsiyete göre, iş kollarına göre dağılımı hakkında açıklanmış bir veri henüz yok.  Merak ettiğim konulardan biri yeni mezun meslek liseleri kız öğrencilerin ne kadarı bu desteğe başvurdu? Başvuran kız öğrenciler hangi iş kollarında işlerini kurmak ve yönetmek istiyorlar?
Yetmişli ve seksenli yıllarda okullardaki kompozisyon ve o dönemlerde yaygın olan münazara etkinliğinin en beylik konularından biri “yuvayı dişi kuş yapar” atasözü idi.  Bu atasözünü anlatanlar kadının/annenin fedakârlığından başlar, aileyi yönetenin aslında anne olduğunda soluklanır ve kadının/annenin aile bütçesine katkısına kadar giderdi. Atasözü ve bunu açıklayışımız bile aslında her kadının iyi bir yönetici, başarılı bir planlamacı ve iyi bir finansçı olduğunun bilinçaltımızda yerleştiğini gösteriyor. Yani bir girişimcide olması gereken en önemli özellikler. Ama kadınlar iş dünyasında özellikle kendi işini kurup yönetenler olarak sınırlı sayıda kaldı hep. Yeterli cesareti mi bulamadılar, anne- babaları veya kocaları tarafından desteklenmediler mi bilinmez kadın iş yeri sahipleri sınırlı sayıda kaldı. Buna o yıllardaki devletin yeterli destek sağlamadığı düşünülürse neden iş sahalarında daha az olduğumuz anlaşılır.
Günümüzde girişimcilik heyecanlı ve fırsat dolu.  Özellikle kadın ve genç girişimcilere devlet deste sağlıyor. Yazıya konu olan yeni mezun meslek liselilere KOSGEB desteğinden kız öğrencilerinde faydalanması, devlet kapısında iş beklemektense devletin bu desteği ile kendi işlerini kurup, başarıyla yönetmeleri onlar için güzel bir fırsat olacaktır.
Güzel ve iyi şeylere kavuşmak gayret ister. İyiye ulaşmak için gayret  kadınlarda mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir