İş Hayatında Yazının Önemi

İş Hayatında Yazının Önemi

Profesyonellerin ve kurumların aldığı eğitimlerin ilk sırasında etkin konuşma, etkin iletişim dili gibi eğitimler gelir.  Bu eğitimler işletmelerin ve profesyonellerin başarılarında tartışmasız önemi büyüktür. Ancak işletmelerin kurumsal kimliğini yansıtan en önemli araçlardan biri etkin, amacına uygun ve doğru gramer ile yazılmış metinlerdir. Bunlar raporlar, teklif dosyaları, basın bültenleri ve kurumsal web sayfasındaki yazılar olabilir. Tüm bunların müşteriler, ziyaretçiler ve paydaşlar tarafından dikkate alınması için doğru Türkçe ile doğru ifadelerle yazılması gerekmektedir.

İşletmelerde kullanılan yazılı metinlerin her birinin ayrı yazma şekli, farklı üslupları olmasına rağmen değişmez kural doğru Türkçe ile doğru yazım kuralları ile yazılması ve anlaşılabilir olmasıdır.  Kurumsal bir metin yazarken noktalama işaretleri, aynı anlamı karşılayan kelimelerin hangisinin metinde kullanılacağı, doğru gramer kullanımı, Türkçe için çözülemez hale getirilen dahi anlamındaki “de” “da”’ler, ayrı yazılması gereken ki’ler, “yalnız” mı, “yanlız” mı, kısaltmalarda kullanılacak nokta işareti harflerin arasına mı kısaltmanın sonuna mı konmalı gibi tereddütler yaşayabilirsiniz. Aslında ayrıntı diye düşünülen bazen önemsenmeyerek yapılan, bazen dikkatsizlikten kaynaklanan hatalar bu kurumsal metinleri muhataplarının okumadan bilgisayarın çöp kutusuna atmasına neden olabilir.

Yazdıklarınızın okunmadan silinmesini önlemek için biçimden, yazım kurallarına, kullanılan kelimelere kadar her birinin doğru olduğu metinler yazmalısınız.  Lisedeki edebiyat ve Türkçe derslerinde öğretilenleri unutmuş olabilirsiniz veya öğrencilik yıllarında bu derslere gerekli önemi vermediğiniz için birçok şeyi hafızanıza kaydetmemiş olabilirsiniz.  Hele ki üniversitede sayısal ağırlıklı bölümlerden mezun oldunuz ve kariyerinize bu yönde devam etmişseniz yazmanın sizi zorlayabileceği aklınıza bile gelmemiştir. Şimdi bir metin yazmanız gerekiyor ve ne yapacağınızı bilemiyorsunuz.  Bu sıkıntıdan kurtulmanın en çabuk ve kolay yolu Türk Dil Kurumunun web sitesini bilgisayarınızda sık kullananlara eklemenizdir.  Bir diğer çözüm ise etkili yazmak, raporlama tekniklerini anlatan iş dünyasına yönelik kitaplardan size en çok hitap edenleri iş yerinizde masanızda bulundurmanız ve gerektiğinde açıp bakmanızdır.  Bir başka yöntem olarak bir profesyonelden etkin yazı yazma ile ilgili bir programa katılmak olabilir,  bu unuttuğunuz bilgilileri hızlı bir şekilde hatırlamanızı sağlayacaktır.

Yazma ile profesyonel bir kurumdan eğitim alsanız bile eğitimlerin sonunda da masanızda konu ile ilgili kitaplar, güncel Türkçe sözlük bulunmalı veya bilgisayarınızda sık kullanılanlarda TDK sayfasını eklemeli, mobil cihazlarınıza indirilmiş sözlükler olmalıdır. Yazarken, raporlarınızı hazırlarken sık sık onlara başvurmalısınız.  Unutmayalım, alanında uzman çevirmenlerin, yazılarını keyifle okuduğumuz edebiyatçıların bile masalarında sözlükler ve imla kılavuzları, dil bilgisi kitapları bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir