İngilizce öğrenmek istiyor musunuz?

İngilizce öğrendiğinizde varmak istediğiniz hedef nedir?

Hayatta herhangi bir alanda başarı elde etmek için öncelikle bir amaca sahip olmak gereklidir. Sahip olunan bu amaç, kişinin başarıya ulaşma yolunu belirler. Belirlenen her yolda ise kullanılması gereken bazı yöntem ve araçlar vardır.  Bir hedef koymadan ilerlemek, başarılı olmak zordur.  Bu yabancı dil öğreniminde de böyledir.  Hangi yaş aralığında dil öğrenen olursanız olun hedef koymadan ilerlemek çok mümkün görünmez. Bu ortaokul, lise öğrencisi için, yetişkin için de aynıdır. 

İhtimal velisinin zoruyla okuldaki İngilizcesine takviye amacıyla gelen ortaokul veya lise öğrencisinin benimle çalışmaktaki hedefi 60-70 almak, sınıfı geçmek, anne –babası istediği için derse katılmak ise,  o öğrenciye öğrenme  heyecanı oluşturamıyorum.  Galiba bazen çok zorluyorum ki öğrenciler zaman zaman beni sakinleştirmek zorunda kalıyorlar:

-Fatma Aliye Hocam, Fatma Aliye teyze ( artık bana nasıl hitap ediyorlarsa J ) ben 8.sınıfta gireceğim sınavda Anadolu Lisesi hedefliyorum, orada dili hallederim. Bu sene not ortalamam 90 olsun yeter, konuşmayı Anadolu Lisesinde olmadı üniversitede hallederim.

– Ben üniversitede İngilizce eğitim veren mühendisliğe girmeyi planlıyorum, orada hazırlıkta A1’den başlar, İngilizceyi orada çözerim.  Biz bu seneyi  birlikte halledelim ortalamayı 70-80 yapalım şimdilik yeter.

Eyvallah.  Ne diyebilirim ki?  10-15 yaşa aralığı hedefi koymuşlar bir de beni sakinleştiriyorlar.

Bu yaş aralığında hedeflerini koymuş genç arkadaşlarımda var.  Mesela 6.sınıf öğrencisi İngilizce ’de sınıfta en iyilerden olmak istiyor, 16.yaşınının yazında İngiltere’de dil okuluna gitmeyi planlıyor.  Ne güzel. J  Yurtdışında basketbol oynamayı planlayan bunun içinde 5.sınıfın yazından itibaren İngilizce konuşma dersleri alan genç  yıldız adayları var.  Bu öğrencilerdeki temel sorun ise nasıl çalışılacağını bilememek, zaman yönetimi eksikliği ve Z kuşağında  olan “çalışmadan her şeyi öğrenmek, en iyi olduğunu düşünmek ” dokusu.  Çocuklarda haklı. Seyrettikleri çizgi filim, oynadıkları bilgisayar oyunlarında takılan çiplerle insanların davranışları değişiveriyor, eee bir çiple İngilizce bilsinler değil mi? Gerçi o günlerde çok yakın gibi.

Çocuklarda ve gençlerde durum bu şekilde. Kağıda yazmasalar  da, belirgin şekilde ifade edemeseler de onlarda  bir hedef var. Kimi liseye bırakmış, kimi üniversite hazırlıkta öğrenmeyi planlıyor. Peki  ya yetişkinler?!  Sizler iş ve ev hayatınızdan zaman ve para ayırarak İngilizce öğrenmek için bir kursa ya da özel derse başladınız.  Kursa gitmeler,  çalışmalar, epey bir emek ve zaman harcayacak sınız. Peki  hedefiniz nedir?

-Kariyerimde ilerlemek

Çok güzel. Ama biraz fazla muğlak değil mi? İngilizce öğrendiğinizde kariyerinizde neler değişecek?

-Satış temsilcisiyim ama yurtdışı satış yapmak istiyorum.  O bölümde çalışabilmem için İngilizce seviyemim C2 (advanced) seviyesinde olması gerekiyor.  Bu nedenle genel İngilizce seviyemi yükseltip sonra iş İngilizcesi kursuna devam etmek istiyorum.

-Lojistik planlama departmanında çalışıyorum, yöneticimim 1 yıl içinde yurtdışında görevlendirilecek. Onun ayrıldığı pozisyon için adaylar arasında olmak istiyorum. Bu nedenle İngilizce seviyemi ilerletmek istiyorum.

Bunlar belirgin hedeflerdir. Bu kararla başlayan hedef odaklı öğrenmelerde daha başarılı olunmaktadır.

Kariyerim yok ama yine de bir yabancı dil öğrenmek istiyorum diyorsanız bilinçaltınızda mutlaka bir hedefiniz vardır. Bu hedefi bir cümle dahi olsa bir kapıda veya bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza bir yere kaydederek öğrenme sürecinizin ilk adımını atabilirsiniz.

-Oğlum Londra’da yüksek lisans yapmaya başladı. Onun yanına gidip geliyorum,  en azından orta seviyede İngilizceyi anlayıp- konuşmak istiyorum.

-Kızım evlenip Almanya’ya yerleşti, onun yanına gideceğim. Almancayı bu nedenle öğrenmek istiyorum.

-Eşimle yurtdışı seyahatlerimiz olmaya başladı, yurtdışında alışverişlerde, konaklamada İngilizce gerekiyor. Bunun için öğrenmek istiyorum

Bunlarda dil öğrenmede bir hedeftir. Bu hedefleriyle dil öğrenme sürecine başlayan yetişkinler daha motivasyonlu, hedefe odaklanmış oldukları için daha hızlı ilerliyorlar.  Bir hedef koymak ayrıca özel ders öğretmeninizin size uygun ders içerikleri hazırlamasını sağlayacaktır.

Hedefinizi belirlediniz ve öğrenmek için hevesiniz, zamanınız  varsa yola çıkmanız için gereken bir rehber yani İngilizce öğretmenidir. Benim rehberliğimde bu yola başlamak isterseniz sayfadaki formu Konu kısmına İngilizce özel ders,  Mesaj kısmına hedefinizi yazarak bana göndermeniz yeterli olacaktır.  Forma bana ulaştıktan sonra hedefinize ulaşacağınız güzergâhını belirleyerek en kısa sürede yolculuğunuza başlamış olacaksınız.

Unutmayın;  bir şeyi gerçekten yapmak istiyorsanız bir yol bulursunuz, istemiyorsanız bahane bulursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir