dukkansiz.com

Benim Hikâyem: www.dukkansiz.com

Benim de bir girişimcilik hikâyem var. Sonu iyi bitmese bile, hatırladığımda beni bugün dahi heyecanlandıran, gülümseten ve hala neler yapılabilirdi diye düşündüren bir hikâye. Günümüzde gençler pişman olmadıkları bir işte “gene olsa yine yapardım” diyorlar ya bende biraz temkinli bir şekilde  “evet, bir kere daha deneyebilirim ama hatalarımı daha dikkatli analiz ederek” diyorum.

Hikâyem kadın girişimci hikâyesi, e-ticaret modeli, home office (evden çalışma) örnek olabilecek çeşitlilikteydi. Hayatta mutlu son diye bir şey yoktur anların mutluluğu vardır tespitini doğrulayan bir hikâyeydi benim hikâyem.

www.dukkansiz.com 2006-2010 arasında internet üzerinden bilişim ürünlerinin yedek parçalarının satıldığı bir e-ticaret sitesiydi, fiziki ortamda bir dükkânı olmadığı için “dükkansızdı” ama aslında bir e-dükkândı.

Bazen kâğıt üzerinde her şey düzgün olsa da, yapılan iş planları, pazarlama planları sorunsuz işleyecekmiş gibi görünse de, işi bilenler “olur bu iş” dese de biran geliyor ve sanal dahi olsa “dükkânın” kepenlerini indirmek gerekiyor. Ülkenin o dönemdeki şartları, o döneme göre erken bir proje olması, tek başına altından kalkılamayacak bir iş olması ama yalnız götürmeye devam etme kararlılığı, aslında inadı demek daha doğruydu. Belki de hepsi. Sonunda kepenkler indi, site kapandı, dukkansiz.com alan adı boşa çıktı.

İş planını ve pazarlama planını ne güzel hazırlamıştım oysa. Satılacak ürünler, fiyatlandırma, web sitesinin kurulması her biri tek tek yazılmıştı. Bir girişim başarılı olsun veya olmasın en büyük sermaye cesaretti diye düşünüyorum. Cesarette o günün şartlarında bile bende vardı. Proje başladı.

İnternet üzerinden ilk sipariş, bankaya ödeme yapılmış mı kontrol, tedarik aşaması, faturanın kesilmesi, hele ki faturaya kendi kaşeni basmak duygusu, kargoya verilmesi. Aslında bu mutluluk neredeyse her siparişte sürdü. Hatta kepenkleri indirirken bile aklımın derinlerinde yeni e-ticaret projeleri vardı.  Benim bu projeden öğrendiğim en önemli şey “hiçbir girişim asla başarısız değildir, bir sonraki proje için know-how’dur, tecrübedir” oldu.

dukkansiz.com projemi/işimi/ girişimimi yakından takip eden uluslararası bir markada üst düzey yönetici olan arkadaşım bir partneriyle yapacağı benzer projede danışmanlık yapmamı istedi. Projelerindeki tüm süreçleri hazırlamada, fiyatlandırmadaki detaylarda, iş planı, pazarlama planı, web sitesinin kurulumu vb. tüm süreçlerde içinde olacağım adeta ikinci bir dukkansiz.com için destek olacaktım. Ben kendi işimi yeniden kuruyor gibi aynı heyecanla başladım çalışmaya. İlk sipariş geldiğinde müşteriye teslim edildiğinde bende aynı heyecan vardı. İş beş yıldan fazla süredir gelişerek, kendini yenileyerek devam ediyor.

Her proje bir sonraki işin tecrübesidir demiştim ya danışmanlığını yaptığım bu proje de eğitmenlik, koçluk (girişim, kariyer, aile vd.), küçük boy işletmelere danışmanlık olarak kurguladığım şimdiki işimin zihnimde yavaş yavaş oluşmasını sağladı.

Bu projeden sonra eğitmenlik, koçluk sertifikalarını almak için çeşitli programlara katıldım. Bir taraftan mevcut profesyonel işimi sürdürürken koçluk yapmaya başladım. Kendime iki farklı iş planı hazırladım. Bir tanesi mevcut işimi sürdürürken koçluk ve eğitmenlik için diğeri işimden ayrılıp koçluk, eğitmenlik ve işletme danışmanlığını kapsayan kendi işimin planı. Hangisi uygun olur,  ölçmeler, değerlendirmeler, planlar. Böylece yeni bir yola girdim.

Bu defaki yolculuğumda işim ürün yerine tecrübe ve bilgilerimden oluşan değer satmak olacak.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir